Motor parçaları, çok yapılı birçok sistemi içerisinde bulunduran yapılardır. Genel olarak; motor bloğu, pistonlar, krank mili, eksantrik mil, silindir kapağı ve triger kayışıdır. Araba parçası, motor parçası gibi karışık yapıları, daha ayrıntılı bir şekilde kategorilere ayırmak için ise sabit ve hareketli aksamlar olarak iki bölümde inceleyebiliriz.

Sabit motor parçaları; silindir kapağı, motor bloğu, emme manifoldu, egzoz manifoldu, üst kapak(külbütor kapağı) ve karterden oluşur. Hareketli motor parçaları ise piston, biyel kolu, krank mili, eksantrik(kam)mili ve supaplardan(emme ve egzoz) oluşur.

Motor Parçaları Hakkında Kısa Bilgiler

Motor Bloğu; motorun ana yapısını oluşturur. Krank mili, kam mili ve piston gibi birçok motor parçasını içerisinde bulundurur.

Piston(itenek); motor bloğu içerisinde bulunur. Arabanın motorundaki yanma enerjisini mekanik enerjiye çeviren parçadır. Biyel koluna bağlı olan piston motorda gerekli yerlerde kullanılmak üzere krank milini döndürür.

Krank Mili; Pistonun doğrusal hareketini dönme hareketine çeviren motor parçasıdır. Bu Motor Parçası yakıt püskürtme pompası, kam mili, yağ pompası, su pompası ve yardımcı donanımlara hareket veren bir parçadır.

Eksantrik Mili; Supapların açılma kapanma zamanlarını ayarlar. Motoru içine gidecek hava ve yakıt akışını kontrol eder.

Silindir Kapağı; Motoru korumak adına motor içerisindeki parçaları örter. Zarar gelmesini engeller. Silindir kapağı ve aracınız ile ilgili tüm parçaları oto yedek market üzerinden temin edebilirsiniz.

Triger Kayışı; Krank milinden aldığı hareketi eksantrik miline ileterek supapların açılıp, kapanmasını sağlar. Ayrıca motor soğutma sıvısından sorumlu olan parçadır.

Hangi durumlarda Yedek Parça Firmaları ile irtibat kurmalıyız?

Araç sahipleri araçlarını tamiri, bakımı, denetim ve yağ değişimi gibi değişik nedenlerle rutin olarak araç servislerine ya da tamircilere giderler. Online yedek parça firmaları bu durumda en büyük yardımcınız olmak adına her zaman en kaliteli hizmeti vermek için çalışmaktadır. İhmal edilen ya da aksatılan bakım ve tamir işleri araçların kullanım ömrünü azaltarak ileride daha büyük hasarlara yol açabilir. Çok yapılı sistemden oluşan arabalarda çeşitli problemler ve aksaklıklar yaşanabilir. Arabanızla ilgili yaşadığınız her problemde AloYedek Parça ile kısa sürede sorunlarınızı halledebilirsiniz.